Debreceni javítóintézetben jártunk

2017. május 31.-én lehetőséget kaptunk, hogy az EMMI Debreceni javítóintézetébe látogassunk el a Hajdúnánási Rendőrkapitányság szervezésében bűnmegelőzési céllal.

A programra a jelentkezés önkéntes volt.

730-kor indultunk Polgárról 5 diák és két kísérő társaságában egy mikro busszal.  Debrecenben csatlakoztak hozzánk a hajdúnánási szakképző iskolából érkező diákok, és néhány belügyi dolgozó. Az intézetbe 9 órakor engedtek be minket. Már az első ajtón túljutni sem volt egyszerű, a biztonság miatt zsilipes ajtók működtek. Csak akkor mehettünk tovább, ha a mögöttünk lévő ajtó bezáródott. A portán minden tárgyat (telefon, táska, fényképezőgép, stb.) le kellet adni, nem vihettünk be semmit, csak a személyi igazolványunkat. Belépéskor már érződött a börtöni szigor és fegyelem. Épp egy csoport tartózkodott az előtérben, akiknek a falnak fordulva, hátratett kézzel kellet megvárnia míg elmegyünk. Ezután egy tárgyalóba vezettek minket, ahol az intézmény vezető tartott egy ismertetőt az intézetről, majd a Hajdú-Bihar megyei rendőrfőkapitány a fiatalkorú bűnözésről tartott előadást. Tájékoztatójában kitért arra is, milyen bűncselekmény miatt lehet a javító intézetbe bekerülni. A javító intézet két részből áll, vannak az előzetesek és vannak, akik már a büntetésüket töltik. 14. életévtől 24 éves korig lehet valaki a lakója. A tájékoztató után közelebbről is megnézhettük a bentlakók életét.  Az épület bemutatásakor megnézhettünk egy gumiszobát, lakószobát, majd egy színjátszó körben folyó munkába tekinthettünk be, végül egy varró tanműhelyben dolgozók munkáit ismerhettük meg. Az intézetben csak fiúk laknak, és ennek ellenére hímeznek, aki már ügyesebb az varrógéppel is varrhat. Az intézetben egyenruhát hordanak, és ezeket ők javítják, illetve van, amit ők varrnak a nevelő segítségével. Ezután kérdéseket tehettünk fel a minket körül vezető nevelőnek, majd a program 1130– kor ért véget.

Köszönjük a lehetőséget tartalmas és tanulságos kirándulás volt.

Tóthné Pogácsás Ilona

szakoktató